آشنایی با نفخ و ورم معده

نفخ و ورم معده از شایع ترین مشکلات گوارشی به شمار می روند که بسیاری از افراد با آن ها روبرو هستند. نفخ و ورم معده روی سیستم گوارشی بدن اثرات منفی می گذارند و باعث می شوند که افراد به درد و فشار زیادی دچار شوند. برای درمان ورم معده و نفخ می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

بسیاری از افراد سوال می پرسند که برای نفخ و ورم معده چه بخوریم؟ یا اینکه برای نفخ و ورم معده چی خوبه؟ برای پاسخ به این سوال ها باید با روش های درمانی این مشکلات آشنایی پیدا کنید.

عادت های بد غذایی، سیگار کشیدن، استفاده بیش از اندازه از دارو های مسکن و … می تواند از مهم ترین دلایل برای به وجود آمدن ورم معده و نفخ باشد. ورم معده علائم بسیار زیادی دارد یکی از آن ها نفخ معده می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

نفخ و ورم معده در بارداری یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن روبرو هستند. به دلیل تغییراتی که در بدن در زمان بارداری به وجود می آید، ممکن است خانم ها با این مشکل مواجه شوند. در صورت بروز این مشکل خانم ها حتما باید به پزشک مراجعه کنند و با دستور آن ها روش های درمانی مناسب را استفاده کنند.

درمان نفخ و ورم معده با طب سنتی

اگر می خواهید بدانید که برای نفخ و ورم معده چی بخوریم؟ می توانید از طب سنتی کمک بگیرید. برای درمان نفخ و ورم معده با طب سنتی باید روش های مختلفی را انجام داد. روش هایی که به وسیله ی طب سنتی به این افراد پیشنهاد می شود هیچ گونه عوارضی ندارد و افراد می توانند با خیالی آسوده آن ها را اجرا کنند. از مهم ترین روش های درمانی ورم معده و نفخ با طب سنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

زیره سیاه

یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان نفخ و ورم معده ، استفاده از زیره سیاه می باشد. برای اثربخشی بیشتر این ماده می توان آن را با زنجبیل خشک شده مخلوط کرد. برای مصرف این ماده باید یک قاشق از زنجبیل و زیره سیاه را با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و برای سه بار در روز مصرف کنید.

نعناع فلفلی

شما می توانید از قرص نعنا فلفلی و یا برگ های نعناع استفاده کنید. قرص نعناع را می توانید با مشورت گرفتن از پزشک میل کنید و یا اینکه برگ های تازه آن را با سس و یا سالاد میل کنید. این گیاه می تواند برای رفع نفخ و ورم معده بسیار موثر باشد.

بابونه

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی برای نفخ و ورم معده ، استفاده از بابونه می باشد. برای مصرف بابونه، باید آن را به صورت خشک شده با یک فنجان آب داغ مخلوط کرد و درپوشی روی آن قرار داد. اجازه دهید این مخلوط برای 10 دقیقه در همین حالت بماند پس از آن مقداری عسل را به آن اضافه کرده و میل کنید. این دمنوش را می توانید برای یک هفته هر روزه استفاده کنید.

قرص بلغم (بادشکن)

قرص های زیادی در بازار وجود دارد که برای درمان مشکلات گوارشی تجویز می شوند. قرص بلغم ( بادشکن ) به عنوان بهترین قرص نفخ و ورم معده شناخته می شود زیرا کاملا گیاهی است و هیچ گونه عارضه ای ندارد. این قرص از عسل مصفا،سیاه دانه، زنیان، مصطکی، آویشن شیرازی تشکیل شده است. با استفاده از این قرص می توانید به راحتی درد معده و مشکلات دیگر مانند ورم و نفخ را برطرف کنید.

درمان نفخ و ورم معده

بسیاری از مشکلات گوارشی به دلیل شیوه ی بد زندگی و رژیم های بد غذایی می باشد در نتیجه بهتر است برای درمان اساسی این مشکلات عادات بد زندگی خود را تغییر داد. از مهم ترین درمان های این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مواد غذایی تحریک کننده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای سرخ شده، غذاهای پر ادویه، غذا های فرآوری شده و … را تا حد امکان کاهش دهید.
  • سعی کنید مواد مغذی بیشتری مصرف کنید. به طور مثال از میوه، پروتئین، سبزیجات، چربی های مفید، حبوبات، مرغ ارگانیک و … بیشتر مصرف کنید.
  • بیشتر ورزش کنید. ورزش کردن یکی از بهتری راه ها برای درمان اساسی نفخ و ورم معده می باشد.
  • داروی بدون نسخه مصرف نکنید. استفاده بیش از اندازه از داروهای مسکن و بدون تجویز پزشک می تواند مشکلات شما را افزایش دهد.

استرس خود را کاهش دهید. زمانی که افراد استرس دارند، اسید معده بیشتر ترشح می شود و مشکلات آن ها را زیاد می کند.

نفخ و ورم معده
نفخ و ورم معده