درمان خواب و بی خوابی

افراد ممکن است در طول زندگی خود با مشکلات متفاوتی روبرو شوند. یکی از این مشکلات، بی خوابی و کم خوابی نام دارد. به این موارد اختلال خواب گفته می شود زیرا فرد نمی تواند به راحتی بخوابد و دچار کمبود خواب می شود. روش های زیادی برای درمان بی خوابی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد، بهترین نمونه ی آن انتخاب می شود.

دلایل بی خوابی و کم خوابی

بی خوابی و کم خوابی علل مختلفی دارد که برخی از آن ها شایع تر هستند. این مشکل ممکن است به صورت موقتی یا بلند مدت به وجود آید که در هر صورت باید درمان بی خوابی به سرعت انجام شود تا مشکلات دیگری برای فرد به وجود نیاید. از مهم ترین این علل بی خوابی و کم خوابی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ایجاد اختلال در ریتم کاری افراد مانند تغییر شیفت های کاری، کار کردن تا پاسی از شب و … از مهم ترین دلایل ایجاد کم خوابی و بی خوابی برای افراد می باشد.
  • تغییر روزمرگی افراد مانند گرما و سرمای شدید، ایجاد سر و صدا در محیط خواب و … نیز می توانند کم خوابی و بی خوابی را برای افراد به وجود آورند.
  • ایجاد تغییرات هورمونی مانند تغییرات هورمونی در زمان قاعدگی و عادت ماهیانه می توانند دلیلی برای ایجاد این مشکل باشد که به صورت موقتی رخ می دهد و درمان بی خوابی راحت تر انجام می شود.
  • از دیگر دلایل ایجاد بی خوابی برای افراد می توان به وجود برخی از مشکلات پزشکی اشاره کرد. بیماری آلزایمر، نارسایی های قلبی، ضایعات مغزی، تومور ها، آسم و … از مهم ترین این مشکلات می باشند.
  • وجود اختلالات شخصیتی و روحی مانند افسردگی، استرس و اضطراب های شدید، اختلالات روانی و … می تواند از دلایل ایجاد بی خوابی و کم خوابی باشد. با مراجعه به پزشک می توانید اقدام به درمان بی خوابی خود کنید.
  • خانم هایی که باردار هستند، ممکن است در طول دوران بارداری با مشکل بی خوابی روبرو شوند.
  • وجود ذهن بیش فعال و برخی از شرایط ژنتیکی می تواند باعث ایجاد بی خوابی و کم خوابی شود که در این صورت باید برخی از روش های درمان بی خوابی را انجام داد.

درمان بی خوابی و کم خوابی

زمانی که فرد دچار اختلال خواب می شود، روش های متفاوتی برای درمان او وجود دارد. از بهترین و موثرترین این روش ها می توان به روش های زیر اشاره کرد.

استفاده از دارو

یکی از بهترین راه ها برای درمان بی خوابی که در حال حاضر وجود دارد و پزشک ممکن است برای بیمار تجویز کند، داروی خواب می باشد. پزشک با توجه به میزان مشکل و کم خوابی بیمار، ممکن است دارو های متفاوتی را برای هر فرد تجویز کند. به همین سبب به هیچ عنوان از قرص خواب بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. زیرا برخی از این دارو های خواب ممکن است عوارض مختلفی را به دنبال داشته باشند.

رفتار درمانی

یکی دیگر از روش های درمان بی خوابی، استفاده از روش های رفتار درمانی می باشد. پزشک ممکن است بنا بر شرایط بیمار، رفتار درمانی را نیز در کنار دیگر روش ها در نظر بگیرد. در این روش بیمار باید عادت های بد گذشته را کار گذاشته و رفتار های جدیدی را در پیش بگیرد. از مهم ترین این عادات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

یکی از بهترین عادت های زندگی، خوابیدن و بیدار شدن در زمان ها و ساعت های مشخص است. در این صورت بدن فرد به مرور زمان به این ساعت ها عادت کرده و راحت تر می خوابد. درمان بی خوابی با این روش به راحتی انجام می شود.

برای درمان بی خوابی به هیچ عنوان تلفن همراه خود را به رختخواب نبرید و در رختخواب و قبل از خواب از گوشی استفاده نکنید. این کار می تواند خوابیدن را با مشکل مواجه کند.

از خوردن کافئین و غذا های سنگین در شب خودداری کنید تا بتوانید راحت تر بخوابید. برای درمان بی خوابی حتما باید به تغذیه ی خود دقت کنید.

برای درمان بی خوابی به اتاق خواب و مکان استراحت خود دقت کنید. مکان خواب شما باید محیطی آرامش بخش، دارای هوایی مطلوب و تا حد امکان تاریک باشد.

قرص نارکتیک

یکی از بهترین روش ها برای درمان بی خوابی، استفاده از قرص ها و دارو های گیاهی می باشد. قرص نارکتیک یکی از بهترین محصولات در این زمینه می باشد که کاملا توسط مواد گیاهی ساخته شده است. این قرص خواب آور را می توان برای دوره ی 4 ماهه استفاده کرد. برای مصرف آن نیز باید هر 8 ساعت 2 عدد از این قرص استفاده کرد. از مهم ترین نقاط قوت این محصول می توان به درمان بی خوابی، تقویت عمومی بدن، شفافیت چهره، بدون عارضه بودن، رفع استرس و اضطراب، ضد نفخ و … اشاره کرد.

بی خوابی و کم خوابی