یکی از بهترین و مناسب ترین اقداماتی که می توان برای سلامت کلی بدن انجام داد، سم زدایی و پاکسازی بدن می باشد. با توجه به مواد غذایی نامناسب، آلاینده های موجود، مواد سمی و شیمیایی زیاد و … که در پیرامون افراد دیده می شود، بدن نیاز دارد که هر چند وقت یکبار پاکسازی و سم زدایی شود. سم زدایی می تواند به صورت پاکسازی بدن از عفونت و یا پاکسازی بدن از اخلاط صورت بگیرد.

اگر سم زدایی بدن انجام نشود، بدن نمی تواند به خوبی فعالیت های خود را انجام دهد و ممکن است بیماری های مختلفی برای بدن و روح افراد به وجود آید. به همین سبب لازم است که عمل پاکسازی بدن حتما انجام شود.

خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، بهتر است قبل از بارداری عمل سم زدایی بدن را انجام دهند زیرا در این صورت در دوران حساس بارداری با بیماری ها و مشکلات کمتری روبرو می شوند. برای پاکسازی بدن قبل از بارداری حدود 45 روز زمان نیاز است و فرد می تواند در این زمان بهترین راه های سم زدایی و پاکسازی را انجام دهد.

پاکسازی بدن

علائم نیاز بدن به سم زدایی و پاکسازی

نشانه های زیادی وجود دارد که بدن به وسیله ی آن ها اعلام می کند نیاز به پاکسازی و سم زدایی دارد. از اصلی ترین این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • احساس سنگینی بدن در زمان راه رفتن و حرکت کردن
 • ایجاد ورم در دست و پا
 • پف کردن زیر چشم
 • دیدن خواب های مشوش و سخت خوابیدن
 • تعریق زیاد و غیر معمول بدن
 • زیاد شدن وزن به صورت افراطی و ناگهانی
 • ایجاد بوی بد در دهان
 • احساس کوفتگی و خستگی زیاد در بدن بدون انجام کاری
 • ریزش مو به صورت ناگهانی
 • ایجاد لکه های پوستی و تیره شدن پوست بدن
 • به وجود آمدن مشکل یبوست
 • احساس سردرگمی و سرگیجه

پاکسازی بدن در طب سنتی

طب سنتی روش های زیادی را برای پاکسازی بدن ارائه داده است که شما می توانید بسیاری از آن ها را به راحتی انجام دهید. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آب زیاد بخورید.

یکی از بهترین مایعات برای بدن، آب می باشد. مناسب ترین راه برای سم زدایی و پاکسازی بدن، استفاده از آب به صورت زیاد می باشد. آب می تواند به راحتی سم های درون بدن را دفع کند و علاوه بر آن برای پوست نیز بسیار مفید می باشد.

در صبحگاه آبلیمو بخورید.

یکی دیگر از راه های مناسب برای سم زدایی و پاکسازی بدن، استفاده از نوشیدنی آب به همراه آبلیمو می باشد. اسید سیتریک موجود در آب لیمو و لیمو ترش باعث می شود که تولید صفرا در بدن شود و عمل گوارش بهتر انجام شود. تمام این موارد به سم زدایی بدن کمک می کند و از بیماری های زیادی جلوگیری می کند.

چای سبز مصرف کنید.

یکی از بهترین توصیه های طب سنتی استفاده از چای سبز  است. اگر تمایل دارید که در طی روز از قهوه و چای سیاه استفاده کنید، بهتر است چای سبز را جایگزین آن ها کنید. کافئین این چای بسیار نرمال است و برای سم زدایی و پاکسازی بهترین گزینه می باشد.

دمنوش بابونه مصرف کنید.

یکی از بهترین دمنوش ها برای سم زدایی بدن، استفاده از دمنوش بابونه می باشد. این دمنوش باعث می شود که سم های بدن از طریق عرق کردن و ادرار از بدن خارج شوند.

روغن نارگیل را درون دهان بچرخانید.

از دیگر روش های طب سنتی برای پاکسازی بدن، چرخاندن روغن نارگیل در دهان می باشد. این کار باعث می شود که بسیاری از سموم بدن به راحتی دفع شوند. همچنین افرادی که دهانشان بوی بد می دهد و یا از تغییر رنگ دندان هایشان رضایت ندارند، می توانند این کار را انجام دهد.

استفاده از تونیک مصفای خون

پاکسازی بدن در فصل بهار

از نظر طب سنتی، بهترین زمان برای سم زدایی و پاکسازی بدن، فصل بهار می باشد. در نتیجه بهتر است برای اجرایی شدن این کار، از فصل بهار استفاده کنید. همانطور که می دانید در فصل بهار بیماری ها و حساسیت های زیادی برای افراد به وجود می آید. به همین سبب بهتر است عمل دفع سموم را در این فصل انجام دهید. برای دفع سموم از بدن در این فصل بهتر است بیشتر از وعده های غذایی استفاده کنید که در آن از حبوبات زیادی استفاده شده باشد. از سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم، ریحان و … استفاده کنید. در این فصل از نوشیدنی های شربت نارنج، شربت آبلیمو، آب انار و … استفاده کنید.