همه چیز در مورد ریزش مو

موی سر یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در زیبایی و ظاهر افراد می باشد. به همین سبب سلامت و پرپشت بودن موها از دغدغه های بسیاری از خانم ها و آقایان است. اما در طول زندگی فرد ممکن است مشکلات و خطرات زیادی موی افراد را تهدید کند. ریزش مو یکی از مهم ترین مشکلاتی است که فرد با آن روبرو می شود. ریختن مو می تواند بنا بر دلایل مختلفی برای افراد به وجود آید که در ادامه با آن ها آشنا می شوید. زمانی که افراد با مشکل ریختن مو مواجه می شوند چندین سوال ذهن آن ها را مشغول می کند.

ریزش مو بخاطر چیست؟ برای ریزش مو چه کنیم؟ برای ریزش مو چه بخوریم؟ این سوالات از مهم ترین سوالاتی است که فرد از خود می پرسد. برای یافتن پاسخ این سوال ها بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

ریزش مو

انواع ریزش مو

ریختن مو برای هر فرد ممکن است به صورت های مختلف به وجود آید. به همین سبب بهتر است با انواع این ریزش ها آشنا شوید. از شایع ترین انواع ریختن مو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریزش مو سکه ای

ریزش سکه ای، به دلیل بیماری های پوستی انجام می شود. افرادی که دچار بیماری های پوستی می شوند، ممکن است موی سر، ریش و یا ابروی آن ها به صورت لکه ای و سکه ای بریزد. در برخی از موارد فرد قبل از ریختن موها، دچار خارش در ناحیه ی مورد نظر می شوند.

ریزش مو شدید یکی از انواع ریزش ، ریزش شدید می باشد. این ریزش عموما با طاسی همراه می شود و این مدل بیشتر جنبه ی وراثتی دارد. این نوع از ریختن مو، می تواند به صورت ناگهانی و یا به آرامی خود را نشان بدهد. اصولا افراد با سن بالا با این نوع از ریزش روبرو می شوند.

مهم ترین دلایل ریختن موی افراد چیست؟

دلایل ریزش مو موارد  بسیاری زیادی را شامل می شود که مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشند.

 • سابقه ی خانوادگی و ارث
 • فشار عصبی شدید
 • مصرف برخی از دارو ها
 • تغییرات هورمونی ( ریزش مو در بارداری)
 • پرتو درمانی
 • زایمان
 • استرس و اضطراب
 • افزایش سن
 • انجام عمل کاشت ( ریزش مو بعد از کاشت)
 • بلوغ سنی ( ریزش مو در نوجوانی)
 • بیماری های مختلف(ریزش مو بعد از کرونا)
 • ریزش مو در خواب

درمان گیاهی ریزش مو

برای درمان ریزش مو  می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. از بهترین و ارگانیک ترین این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد که هیچگونه عوارضی را در پی نخواهند داشت.

شنبلیله

یکی از بهترین راه ها برای درمان این مشکل، استفاده از دانه های شنبلیله می باشد. این ماده غذایی می تواند ساقه و ریشه ی مو را به خوبی تقویت کند و از ریزش آن ها جلوگیری کند. برای استفاده از این ماده باید دانه های شنبلیله را برای 12 ساعت خیس کنید و بعد از این زمان آن ها را کوبیده و خمیر به دست آمده را به پوست سر و موی خود بزنید. 30 دقیقه باید روی سر باقی بماند.

لبو

یکی از بهترین دارو های ریزش مو، لبو نام دارد. این ماده از کلسیم، پتاسیم،فسفر، ویتامین بی و … تشکیل شده است که همگی برای تقویت موی سر بسیار حائز اهمیت هستند. می توانید این ماده غذایی ارزشمند را میل کرده و یا اینکه برگ لبو را بجوشانید و از کوبیدن آن ها، خمیری به دست آورید. این خمیر را برای 30 دقیقه روی پوست سر و موی خود قرار دهید.

محلول لادن مرکب ( تقویت و ضد ریزش مو)

یکی از بهترین مرکبات برای تقویت و مو جلوگیری از بروز مشکل ریختن موها، محلول لادن مرکب می باشد. این محصول کاملا گیاهی است و شما می توانید با خیالی آسوده از آن استفاده کنید. این محلول علاوه بر تقویت مو می تواند از شوره ی سر نیز جلوگیری کند. بابونه، گزنه، رزماری، گل سرخ، لادن، قهوه، سیاه دانه و … از مهم ترین ترکیبات این محلول می باشند. 

قرص رویش مو بوعلی

یکی دیگر از بهترین محصولات برای تقویت مو و جلوگیری از ریختن مو، قرص رویش مو بوعلی می باشد. 2 عدد از این قرص را می توانید بعد از هر وعده ی غذایی مصرف کنید. از مزیت های مهم این قرص می توان به تقویت پیاز مو اشاره کرد زیرا در این صورت افراد با ریزش کمتری مواجه خواهند شد. بهتر است در زمان استفاده از این قرص شکر، قهوه، شکلات و گوشت پر چرب استفاده نکنید.