همه چیز در مورد سرماخوردگی و سینوزیت

بیماری های عفونتی متفاوتی در جهان وجود دارد که افراد ممکن است در طول زندگی خود با آن ها مواجه شوند. سرماخوردگی و سینوزیت از شایع ترین بیماری های عفونتی می باشند که بدون شک بسیاری از افراد با آن ها مواجه شده اند. سینوزیت و سرماخوردگی دارای شباهت ها و تفاوت های بسیاری هستند که بهتر است افراد در مورد آن ها اطلاعاتی داشته باشند.

سرماخوردگی و سینوزیت در بارداری نیز ممکن است برای خانم ها به وجود آید. به دلیل حساسیت این دوران، فرد باید حتما به پزشک مراجعه کند و از دارو ها و درمان هایی که پزشک تجویز می کند استفاده کند تا هرچه سریع تر درمان او کامل شود.

تفاوت سرماخوردگی و سینوزیت

برای آشنایی با تفاوت های سرماخوردگی و سینوزیت باید به طور جداگانه با هر کدام از آن ها آشنایی مختصری پیدا کنید.

سرماخوردگی یک بیماری عفونتی ویروسی می باشد که در قسمت فوقانی ناحیه ی تنفسی به وجود می آید. علائمی مانند عطسه، گلو درد، گرفتگی بینی، سرفه،  آبریزش بینی، تب و … از مهم ترین نشانه های سرماخوردگی معمولی در افراد می باشد. سرماخوردگی از جمله بیماری هایی است که اگر درمان نشود بعد از گذشت یک هفته به آرامی رفع خواهد شد. اما سینوزیت این گونه نیست و باید با درمان همراه شود.

بیماری سینوزیت به التهاب سینوس ها گفته می شود که با علائمی مانند سردرد، آبریزش بینی به رنگ زرد یا سبز، درد در دندان ها، احساس فشار در گونه و پشت چشم و … دیده می شود. این بیماری ممکن است به صورت حاد و یا مزمن خود را نشان دهد. به طور کلی می توان بیان کرد که اگر سرما خوردگی برای طولانی مدت با فرد بماند و درمان نشود، باید حتما به وجود سینوزیت شک کرد و برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.

سرماخوردگی و سینوزیت

درمان سرماخوردگی و سینوزیت

رابطه سرماخوردگی و سینوزیت، رابطه ی بسیار تنگاتنگی است و برای درمان این دو مورد باید از روش های خاصی استفاده کرد.

مصرف دارو

یکی از بهترین راه ها برای درمان سرماخوردگی و سینوزیت، مراجعه به پزشک و استفاده از داروی سرماخوردگی و سینوزیت می باشد. این دارو ها می تواند به صورت شربت و یا قرص سرماخوردگی و سینوزیت باشد. این دارو ها که با تجویز پزشک باید مصرف شوند، می توانند تنفس شما را راحت تر کنند و وضعیت ترشحات بینی شما را بهبود ببخشند. درمان سرفه نیز با این دارو ها امکان پذیر است.

شستشو بینی

یکی دیگر از روش های درمانی برای سینوزیت، استفاده از اسپری و سرم شستشو بینی می باشد. با این محلول ها، عفونت سینوس ها به مرور کاهش پیدا می کند و مشکلات تنفسی درمان می شود.

استفاده از شربت زوفا ( سرماخوردگی و سینوزیت)

یکی از بهترین محصولات گیاهی  برای درمان سینوزیت و سرماخوردگی، شربت زوفا می باشد. افرادی که با این بیماری ها مواجه می شوند می توانند برای درمان سرفه و دیگر مشکلات از این شربت استفاده کنند. فروش این دارو به دلیل بدون عارضه بودن، آزاد است و می توانید آن را به راحتی از داروخانه ها تهیه کنید.

درمان سرماخوردگی و سینوزیت در طب سنتی

طب سنتی روش های زیادی را برای درمان زکام، سرماخوردگی و سینوزیت  معرفی کرده است که افراد می توانند با عمل به این روش ها، در سریع ترین زمان مشکل خود را درمان کنند. از مهم ترین این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بخور برای سرماخوردگی و سینوزیت

یکی از بهترین روش های برای درمان سرماخوردگی و سینوزیت، استفاده از بخور می باشد. اگر سینوزیت و سرماخوردگی شما با ترشحات پشت حلق خود را نشان می دهد، بهتر است از بخور مرزنجوش و بابونه استفاده کنید. این روش بسیار سریع مشکل شما را حل می کند.

تمرکز بر مواد غذایی

در طب سنتی بیان شده است که برخی از مواد غذایی برای سینوزیت و سرماخوردگی خوب نیستند و بهتر است از مصرف آن ها خودداری کرد. خوردن ترب، سیر خام، تربچه، پیاز و … برای دوران بیماری مناسب نیست. به جای آن بهتر است افراد از سوپ اسفناج و شلغم استفاده کنند.

درمان یبوست

یکی از دیگر از روش های درمانی که در طب سنتی به آن اشاره شده است، درمان یبوست می باشد. اگر راه های دفع بدن به خوبی کار کند، درمان سریع تر انجام می شود.

استفاده از دمنوش

دمنوش برای سرماخوردگی و سینوزیت بسیار مفید و موثر می باشد. استفاده از دمنوش های گیاهی که در طب سنتی به آن اشاره شده است می تواند بدون هیچ گونه عارضه ای درمان انواع مشکلات تنفسی و عفونتی را انجام دهد.